0 212 702 40 00

[email protected]

VeriBarındırmaKaliteBelgesi

Veri Barındırma Kalite Belgesi

TÜRCERT Sertifikasyon
Veri Barındırma Kalite Belgesi

Veri Barındırma Kalite Belgesi

Veri barındırma hizmeti, bir internet sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin, videoların veya dokümanların, internet kullanıcıları tarafından erişilebilecek bir ortamda tutulması hizmetidir. Bu hizmetleri sunan bilgisayarlara sunucusu denmektedir. Sunucular, internet üzerinde site yayınlamak için özel olarak üretilmiş bilgisayarlardır. Bunlar internet omurgasına çok hızlı bağlanabilirler ve yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilirler.

Veri barındırma işini yapan çok sayıda işletme bulunmaktadır. Bu işletmeler müşterilerinin taleplerine bağlı olarak çeşitli veri barındırma paketleri sunmaktadır. Burada önemli olan nokta site sahiplerinin ihtiyaçlarını doğru belirlemiş olmasıdır. Bu paketlerin performansını ve fiyatını etkileyen bir takım faktörler bulunmaktadır. Örneğin, veri depolama alanı, bant genişliği ve giriş ve çıkış trafiği, sunucu işletim sistemi, veri tabanı desteği, admin paneli, SSL desteği güvenlik sertifikası.

Bir veri barındırma sunucu altyapısı olmadan bir sitesinin adını ve adresini oluşturmak ve internete yayınlamak mümkün değildir. Veri barındırma firmaları, bir anlamda internet sitelerine ev sahipliği yapmaktır. İnternet siteleri bu sayede haftanın her günü ve günün her saati internette açıktır.

Veri Barındırma Hizmetlerinde ISO 9001 Standardı

Veri barındırma firmaları mali, ekonomik, sunum kalitesi ve kapasitelerine bağlı olarak birbirleri ile sürekli rekabet halindedir. Bazı firmalar çeşitli servis hizmetleri karşılığında fazladan ücret talep edebilir. Bu yüzden sunucu hizmeti satın alırken dikkatli olmak gerekmektedir. Anlaşma yapıldıktan sonra veri barındırma hizmeti veren firma sözleşme süresi boyunca kesintisiz hizmet vermek zorundadır. Ayrıca bu siteyi başkalarına devredemez. Herşey kaliteli hizmeti sunma ve sorun çözme yeteneklerine bağlıdır. Bu nedenle firmaların yetenekli ve deneyimli müşteri destek ekiplerine ihtiyacı bulunmaktadır. Sunucuların sık arızalanması ya da sitenin dış saldırılara karşı korunaksız olması, site sahiplerinin ziyaretçilerden mahrum kalmasına neden olur ve müşteri memnuniyetsizliğine yol açar. Bu nedenlerle veri barındırma hizmeti sunan firmaların, toplam kalite yönetimi ilkelerine ve ISO 9000 serisi kalite standartlarına önem vermeleri gerekmektedir.

Birçok alanda olduğu gibi veri barındırma hizmetlerinde de kuruluşumuz TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. işletmelere belgelendirme çalışmaları yapmakta ve Veri Barındırma Kalite Belgesi vermektedir. Bu belge ve ISO 9001 standartları konusunda merak edilen her konuda kuruluşumuz yönetici ve çalışanlarına başvurabilirsiniz.Veri Barındırma Kalite Belgesi Almak İstermisiniz