0 212 702 40 00

[email protected]

YedekParçaKaliteBelgesi

Yedek Parça Kalite Belgesi

TÜRCERT Belgelendirme
Yedek Parça ve Servis Donanımları Kalite Belgesi

Yedek Parça Kalite Belgesi

Yedek parça sektörü, esas olarak çalıştıkları ana sanayi sektörüne bağımlı bir sanayi dalıdır. Bu sektörde faaliyet gösteren işletmelerin büyük bir kısmı küçük ve orta ölçekli firma (KOBİ) özelliğindedir. Yedek parça sektörlerinin bağımlı oldukları sanayi dallarının başlıcaları, taşıt araçları, dayanıklı tüketim malları, elektrik, elektronik, elektro mekanik, makine imalat ve savunma sanayiidir. Bu sektörlerin içinde parça sektörü açısından kurumsallaşmış ve sağlıklı bilgi edinilen tek sektör otomotiv yan sanayiidir.

Otomotiv yan sanayiinde binin üzerinde firma faaliyet göstermektedir ancak kabul edilebilir üretim standartlarına sahip olan, taşıt araçları üretim sektörüne doğrudan orijinal yedek parça üreten ve uluslararası pazarlarda rekabet edebilecek güce sahip işletme sayısı üç yüz civarındadır. Kalan işletmeler küçük ölçekli üretim tesisleridir ve büyük oranda yenileme pazarına yönelik üretim yapmaktadır.

Ülkemizde faaliyet gösteren otomotiv yedek parça sektörü, üretim kapasitesi, ürün çeşitliliği ve ulaştığı standartlar açısından, ülkemizde üretilen taşıt araçları için gerekli olan çok sayıda yedek parça ihtiyacının tamamını karşılayabilecek seviyededir. Başlıca ürünler şu şekilde sıralanabilir: komple motor ve motor parçaları, fren sistemleri ve parçaları, hidrolik ve pnömatik aksamlar, aktarma organları, süspansiyon parçaları, güvenlik aksamları, şasi aksam ve parçaları, kauçuk ve lastik parçalar, dövme ve döküm parçaları, akü, oto camları, koltuklar, elektrik ekipmanları ve aydınlatma sistemleri.

Yedek Parça Sektöründe ISO 9001 Standardı

Yedek parça sektörü, teknolojinin çok hızlı geliştiği sektörlerden biridir. İşletmelerin dünya pazarlarındaki hızlı değişim sürecini takip edebilmeleri ve rekabet avantajını koruyabilmeleri için sürekli yatırım yapmaları gerekmektedir. Yedek parça sektörünün ideal olarak toplam cirosunun yüzde 10’u oranında yatırım yapması gerekmektedir. Ancak global rekabet, makro ekonomik koşullar, üretim boyutlarının küçük olması ve maliyetlerin çok yüksek olması gibi nedenler yüzünden ülkemizde bu oran yüzde 5’leri aşamamaktadır. Yine de ülkemiz bulunduğu coğrafya itibariyle ileri düzeyde bir yedek parça sanayii kurmuş tek ülkedir. Bu yüzden stratejik bir önem taşımaktadır.

İşletmelerin ulusal ve uluslararası piyasalarda rekabet edebilmeleri ve daha fazla güçlenebilmeleri için kaliteli, güvenilir ve sistematik üretim yapmaları gerekmektedir. Bunun için de toplam kalite yönetimi ilkelerine ve ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi standartlarına uymak çok önemlidir.

Kuruluşumuz TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş., talep eden işletmelere Yedek Parça Kalite Belgesi de vermektedir. Bu belge ve ISO 9001 standartları konusunda daha ayrıntılı bilgilere ihtiyaç duyulursa, kuruluşumuz yönetici ve çalışanları her zaman destek olmaya hazırdır.Yedek Parça Kalite Belgesi Almak İstermisiniz